פיזיותרפיה לסובלים מאלצהיימר

פיזיותרפיה ואלצהיימר

מחלת האלצהיימר וטיפול בעזרת פיזיותרפיה

מחקרים רבים הראו כי פיזיותרפיה מועילה לאנשים עם מחלת אלצהיימר. לצד שיפור בכושר הלב וכלי הדם, סיבולת וכוח מוגברים, אנשים הסובלים מהמחלה מקבלים הטבות נוספות מפעילות גופנית.

יתרונות טיפולים קבועים של פיזיותרפיה בקרב אנשים עם מחלת אלצהיימר כוללים תחזוקת מיומנויות מוטוריות, הפחתה בנפילות והפחתת שיעור הירידה הנפשית הקשורה למחלה. בנוסף יעילה תכנית קבועה של תרגול גופני לשיפור ההתנהגות, הזיכרון והשגת כישורי תקשורת טובים יותר. שגרת טיפולים קבועה היא בעלת תפקיד חשוב למטופלים, שכן היא נועדה להתאים את אופי הטיפולים כך שיעניקו מענה הולם לצרכים האישיים של המטופל.

שיקום אלצהיימר באמצעות פיזיותרפיה

השאלה הנפוצה בדרך כלל היא: כיצד יכול אדם עם מחלת אלצהיימר להפיק תועלת משיקום, כאשר הוא אפילו אינו מכיר את בני משפחתו או מקומות שאמורים להיות מוכרים לו? כלומר, כיצד הוא יכול לזכור מה עליו לתרגל או מתי עליו לעשות זאת? ובכן, המטופל אינו צריך לזכור כי עיסוק בפיזיותרפיה קוצר את היתרונות של הפעילות הגופנית. הוא צריך רק להשתתף במפגשי הטיפול.

בשלבים המוקדמים, שיקום יכול לסייע למטופל להיות פונקציונאלי ככל הניתן לזמן הרב ביותר האפשרי. ההתמקדות של הפיזיותרפיה לטיפול באלצהיימר היא לשפר את שיווי המשקל, כוח השרירים, הניידות ולספק כלים להתמודדות עם כאב.

מטרה נוספת של הטיפול היא מניעת נפילות. המטופלים נמצאים בסיכון גבוה יותר לנפילות ובעיות ניידות בשל חולשת שרירים, היסטוריה של נפילות, בעיות הליכה, חוסר איזון ופגיעה קוגנטיבית. פעילות פיזית בטוחה, הכוללת פעילות גופנית, שומרת על הכוח, שיווי המשקל, יכולת ההליכה והיכולת להיכנס או לצאת מכיסא או מכונית.

הפיזיותרפיסט מסייע למטופל בשינוי ושיפור הסביבה שלו על מנת לשפר את התפקוד והבטיחות. שינויים סביבתיים כגון הוספת שלטים על דלתות חדרי האמבטיה, ותיוג מגירות הגרביים והחולצות, עשויים לאפשר לאדם עם אלצהיימר לתפקד ברמה הגבוהה ביותר האפשרית במשך זמן רב ככל הניתן.

המטפל מפתח תכנית טיפול, הכוללת פעילות גופנית, על מנת לסייע בשמירת היכולות הנוכחיות של המטופל, ולהפחית את הנטל מהמטפל המקצועי הצמוד של חולה האלצהיימר. בשלבים המאוחרים, תפקיד הפיזיותרפיסט הוא להמליץ על עזרי שיקום כגון כיסא גלגלים מותאם אישית על מנת למקסם את הנוחות, התפקוד, הישיבה והמיצוב. מטפלים מיומנים מסייעים אף במניעה והתמודדות עם קיצור שרירים או מפרקים, ומאמנים את המטופל ובני משפחתו במיומנויות מוטוריות כגון הלבשה, רחצה ואכילה.

שיקולים מיוחדים

אנשים עם אלצהיימר חווים בדרך כלל רמה גבוהה של חוסר מנוחה או עצבנות בסוף היום. תופעה מוגברת זו של תסיסה, פעילות והתנהגויות שליליות קשורה לרמות גבוהות של תשישות ועייפות ממהלך היום. לכן על תכנית הטיפול בפיזיותרפיה להתבצע בזמן מוקדם יותר של היום, רצוי בבוקר, כאשר רמת החרדה של המטופל נמצאת בדרך כלל בשפל, וההכרה הנפשית נמצאת ברמתה הגבוהה ביותר.

השתתפות בתכנית טיפול פעם או פעמיים בשבוע היא הטוב ביותר. בין מפגשי הטיפול בן המשפחה יכול לצאת עם המטופל לטיול יומי. ככל שהמחלה מתקדמת, הליכה עשויה להיות התרגיל הבודד אותו הוא אינו מסוגל לבצע, בשל חוסר היכולת ללכת או הסיכון הכרוך בהליכה, כאשר טווח התנועה הופך להיות קריטי.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר