מבחן MMSE והשימוש בו לבדיקת מצבו של חולה אלצהיימר

מבחן MMSE

מבחן MMSE

מבחן קצר לאבחון מנטלי (MMSE) הוא המבחן הנפוץ ביותר לבדיקת מצבם של חולי אלצהיימר. רופאים משתמשים במבחן זה במשך למעלה משלושים שנה על מנת לקבוע אבחון של דמנציה ולהעריך את התקדמות המחלה וחומרתה.

תוצאות המבחן נותנות לרופא ולחולה מושג למה עליהם לצפות.

מבחן ה-MMSE הוא מבחן מובנה וקצר, בן 10 דקות, הבודק מצב נפשי, תפקוד קוגנטיבי, התמצאות, זיכרון, קשב, כישורי שפה וריכוז.

כיצד משתמשים במבחן MMSE?

מבחן MMSE הוא סדרה של שאלות ומבדקים, אשר המענה עליהן מזכה בעשרות נקודות. תשובה נכונה זוכה לציון מרבי של שלושים נקודות אפשריות. המבחן בודק מספר יכולות מנטאליות שונות, כולל את הזיכרון של חולה האלצהיימר, ריכוז, ויכולת דיבור.

הניקוד ותוצאות המבחן מהווים רק חלק מהמבדקים האחרים המבוצעים לשם אבחון המחלה.

ציון של 27 נקודות ומעלה במבחן MMSE, נחשב לנורמאלי. יחד עם זאת, קבלת ציון נמוך לא תמיד מעידה על אלצהיימר. היכולות המנטאליות של הנבדקים עלולים להיפגע מבעיות פיסיות אחרות כגון קשיים בשמיעה, אשר מקשים עליהם לקיים את המבחן.

מבחן MMSE יכול לשמש גם על מנת לקבוע את השינויים באדם שכבר אובחן עם אלצהיימר. הוא יכול לעזור לתת הערכה עד כמה חמורים התסמינים של החולה, וכמה מהר מתקדמת הדמנציה.

ניקוד מבחן MMSE וטיפול

ניקוד מבחן MMSE הוא אחד ההיבטים אותם מחשיב הרופא בבואו להחליט אלו תרופות יעזרו לחולה אלצהיימר, ומה היא חומרת מחלתו.

חולים שאובחנו בתסמינים קלים עד מתונים של אלצהיימר, בניקוד של 10-26 במבחן ה-MMSE, צריכים להיות מטופלים בדונפזיל. לחולים שאובחנו במצב חמור של אלצהיימר, וצברו ניקוד של פחות מ-10 במבחן ה-MMSE, מתאים להיות מטופלים בממנטין. חולי אלצהיימר שהשיגו בין 10 ל-19 נקודות, מצביעים על דמנציה מתונה.

שיקולים בהם יש להתחשב במבחן ה-MMSE

חשוב לציין שניקוד מבחן ה-MMSE יכול להיות מושפע מרמת ההשכלה של החולים. אנשים משכילים עשויים למצוא את השאלות קלות מידי ואחרים ימצאו אותן קשות מידי. משמעות הדבר היא שאדם משכיל, שאובחן בתסמינים קלים של אלצהיימר, יכול לסיים את המבחן בטווח הנורמאלי שלו, ואילו אדם בעל השכלה נמוכה וללא בעיות קוגנטיביות, יכול להיות מאובחן בשלבים מתקדמים של אלצהיימר בעקבות המבחן.

הרקע התרבותי של האדם יכול גם הוא להשפיע על תוצאות המבחן. חלק מהשאלות יכולות להיות קלות יותר לאנשים מתרבויות מסוימות.

ניקוד מבחן MMSE צריך גם להתחשב בקשיים המסוימים אותם חווים חולי אלצהיימר. לדוגמה, אדם המאובחן בניוון קליפת המוח האחורי, סוג נדיר של מחלת האלצהיימר, עשוי להשיג תוצאות נורמאליות של המבחן, למרות שהוא חווה תסמינים משמעותיים של המחלה.

שאלות לדוגמה של מבחן MMSE

מבחן MMSE מורכב ממגוון שאלות ובדיקות שונות. אלו הן חלק מהשאלות:

 • מה התאריך היום?
 • "אני הולך להגיד שלוש מילים. אתה תחזור עליהן כשאסיים. מוכן? הנה הן: תפוח, אגורה, שולחן. עכשיו חזור על המילים האלה".
 • מה זה? (נייר, עיפרון או עט).
 • "אנא קרא את הכתוב כאן". לפני חולה האלצהיימר מונח צג המציג מילים אותן עליו להקריא.

שאלות מבחן ה-MMSE נשאבו ממבחני הערכה פסיכולוגיים, הבודקים מצבים נפשיים והם אסורים לשימוש למטרות אחרות. המבחן נמצא בשימוש נרחב ואמין לשם אימות קיומה של מחלת האלצהיימר, יחד עם זאת, הוא אינו מהווה תחליף לאבחון יסודי יותר. תיעוד תגובתו של חולה האלצהיימר למבחן תוכל לעזור בהכוונת הטיפול העתידי הניתן לו.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר