סיעוד לחולי אלצהיימר

סיעוד לחולי אלצהיימרמשפחות רבות של חולי אלצהיימר מתמודדות עם התלבטות קשה: האם לטפל בבן המשפחה החולה בבית או להעביר אותו לטיפול במוסד סיעודי? אין תשובה אחת נכונה, אך היכרות טובה עם האפשרויות השונות של טיפול בבית ובמוסד יוכלו לסייע לכם לקבל את ההחלטה המתאימה לכם. בין היתר צריך לקחת בחשבון את מצבו של החולה, כיוון שהצורך בשירותי סיעוד לחולי אלצהיימר, גובר במיוחד בשלבים המתקדמים של המחלה, כאשר החולה מאבד את יכולת ההתמצאות שלו בזמן ובמרחב, סובל מבעיות פיזיות ועלול להוות סיכון לעצמו. בשלב הזה נדרשת השגחה של 24 שעות.

חולי אלצהיימר – סיעוד בבית

יתרונות הסיעוד בבית עבור חולי אלצהיימר הם ההישארות של החולה בסביבה המוכרת, בקרבת בני המשפחה, וחסכון יחסי בעלויות –  דיור מוגן הוא כמעט תמיד יקר יותר. לעתים הישארות החולה בבית היא אופציה מועדפת ע"י בני המשפחה שמרגישים כך קרובים יותר לחולה. לצד הטיפול הסיעודי בחולה, קיימת אפשרות של ליווי רוחני, המסייע, בין היתר, לחולה להתמודד בשלבים המוקדמים של המחלה, עם הידיעה כי הזיכרון נשכח ממנו.

טיפול על ידי בני משפחה בחולה האלצהיימר

טיפול ביתי בחולה אלצהיימר, יכול להוות פתרון טוב בשלב הראשון של המחלה, אשר בו התסמינים קלים יחסית והחולה שומר על מידה של עצמאות. שלב זה יכול להימשך מספר שנים והטיפול ע"י בני המשפחה חוסך כסף רב ויכול גם לסייע למצבו הנפשי של החולה כיוון שהוא מפיג את הבדידות. יחד עם זאת, אם הטיפול אינטנסיבי מאוד, לא כדאי שבן משפחה יחיד יישא בכל הנטל.

חולה אלצהיימר – מטפל בשכר

אם לא נדרשת השגחה צמודה בכל שעות היממה, והחולה מסוגל לבצע פעולות בסיסיות לבדו, ניתן להביא מטפל למספר שעות ביום, בהתאם לתקצוב מהביטוח הלאומי או באופן פרטי. בשלב הזה חשוב שהמטפל יסייע לחולה לשמור על סדר יום קבוע, לצאת לטיולים ולשמר יכולות קוגנטיביות ותחושתיות באמצעות פעילויות פשוטות. בשלב מתקדם של המחלה יש צורך במטפל צמוד 24 שעות, שהוא לרוב עובד זר. המטפל מסייע בפעולות כמו רחצה, לבוש והאכלה, וגם משגיח שהמטופל לא יסכן את עצמו או את סביבתו מתוך בלבול ושכחה.

חשוב שהמטופל ובני המשפחה ירגישו בנוח עם המטפל ושהגדרת התפקיד שלו תהיה ברורה. לשם כך נחוצים, לפחות בשבועות הראשונים, ליווי ותמיכה של בני המשפחה ולעתים גם של עובדת סוציאלית.

מוסד סיעודי לחולי אלצהיימר

בבתי אבות או מחלקות סיעודיות שוהים חולי אלצהיימר ברמות שונות ובעיקר בשלבים המתקדמים של המחלה. החסרון הוא המרחק מהבית והצורך בהסתגלות לסביבה חדשה, אך היתרון המובהק הוא שמוסד סיעודי נותן פתרון לכל הצרכים: בישול, כביסה, נקיון, פעילויות מותאמות והשגחה רפואית צמודה. כמובן שיש לבחור מוסד מתאים לחולה אלצהיימר שיענה לכם על כל הצרכים.

בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי מותאם לאנשים שמוגבלים מבחינה פיזית או מנטלית, וביניהם חולי אלצהיימר רבים. בבית אבות לחולי אלצהיימר ישנו צוות רפואי מתאים, כולל רופא תורן וגם צוות פרא- רפואי כגון מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט או מטפל באומנויות. בנוסף יש פעילויות מתאימות, ליווי של עובד סוציאלי ועוד.

מחלקה סיעודית בתוך בית דיור מוגן

מחלקה שדומה לבית אבות סיעודי מבחינת השירותים המוצעים ומבחינת סוג האוכלוסיה. אבל הימצאות מחלקות סיעודיות ברבים מבתי האבות מאפשרת מגוון רחב יותר של מקומות מגורים, כך שניתן לגור בקרבת בני המשפחה. בנוסף, מגורים בתוך בית דיור מוגן רגיל מאפשרת לעתים מגוון רחב יותר של פעילויות וחברה מגוונת.

מטפל צמוד בתוך בית דיור מוגן

אופציה נוספת, שמתאימה בעיקר למי שהתרגל לטיפול צמוד או שמצבו מחמיר אך הוא לא רוצה להיפרד מהמטפל שהתרגל אליו, היא לעבור לדיור מוגן יחד עם המטפל. הסידור הזה קיים ברבים מבתי הדיור המוגן וזו אמנם הוצאה יקרה יותר, אך לעתים היא משתלמת.

ראו גם:

מחקרים המצביעים על הקשר בין הגן לאלצהיימר ולבין הקורונה מגלים ממצאים מפתיעים

רשימת מוסדות לתשושי נפש בארץ

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר