טלרפואה לחולי אלצהיימר – מדוע כדאי להשתמש בשירות זה?

טלרפואה לחולים באלצהיימראחד מהנושאים המדוברים ביותר בעולם כולו בכל הקשור לשירותי הרפואה המודרניים, נוגע לשירותי הטלרפואה שכשמם כן הם – שילוב של תקשורת טלפונית עם רפואה. מדובר על תחום שזוכה לפופולאריות אדירה לאור ריבוי המחקרים שהראו כי מדובר על שירות שיכול להציל חיים.

הרעיון העומד מאחורי הטלרפואה הוא לעשות שימוש בקווי הטלפון במטרה להעביר נתונים רפואיים מחולים לרופאיהם על מנת ליצור מעקב רפואי קפדני יותר, על מנת לזהות מקרי חירום באופן המוצלח ביותר ובשלב המוקדם ביותר ובאופן כללי להביא להיענות מוגברת לטיפול ולמעקב.

עד כה השימוש המרכזי בשירותי הטלרפואה נועד לסייע לתקשורת מוצלחת יותר בין אנשים שסובלים ממחלות לב או ממחלת הסוכרת אך בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות כי השימוש בשירותי הטלרפואה התרחב גם לאוכלוסיות חולים אחרות. במאמר זה נתמקד במכשור הרפואי שיכול לסייע למעקב ולטיפול בחולי אלצהיימר.

החשיבות של המעקב אחרי חולי אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה קשה, חשוכת מרפא ומתקדמת שפוגעת במערכת העצבים המרכזית של החולים בה. בדרך כלל התסמינים הראשונים של המחלה באים לידי ביטוי בפגיעה ביכולות הקוגניטיביות בדגש על הפגיעה בזיכרון אך במהלך השנים החולים סובלים מפגיעה גם בתפקודים אחרים של המוח כמו למשל ביכולת להסיק מסקנות, ביכולת החשיבה ההגיונית ולבסוף נפגעים גם הכישורים המוטוריים הבסיסיים כמו למשל כושר ההליכה, יכולת הבליעה ועוד.

אמנם הטיפולים המודרניים לא מסוגלים להביא להחלמה ממחלת האלצהיימר, אך בהחלט חלק מהתרופות מסוגלות להביא להקלה במידת החומרה של התסמינים ובהאטת קצב ההתקדמות של המחלה. עם זאת, לא קיים פרוטוקול טיפולי אחיד שמתאים לכל חולי האלצהיימר באשר הם ולפיכך ישנה חשיבות עליונה לבצע מעקב צמוד אחרי החולים במחלה.

לרוע המזל, מאחר ורוב החולים באלצהיימר נמצאים בגילאים מבוגרים, הרי שלא תמיד יש באפשרותם לגשת לרופא על מנת לבצע את המבדקים הרלוונטיים וכן לא אחת הם עלולים לסבול מהחמרה במחלתם מבלי שיהיו מודעים לכך. בדיוק כאן נכנסים לתמונה שירותי הטלרפואה המודרניים.

סוגים של מכשור טלרפואה שיכול לסייע לטיפול בחולי אלצהיימר

כיום ישנן מספר חברות בישראל שמעניקות שירותי טלרפואה ולכל חברה ישנו הציוד הייחודי לה. מאחר וקצרה היריעה מלהכיל את כל סוגי המכשור הקיימים, החלטנו לפרט במאמר זה אודות שלושה מכשירים בלבד על מנת לסבר את האוזן. להלן המכשירים הנבחרים:

 • טל-וויט (Teleweight) – אחד מהתסמינים החמורים ביותר של מחלת האלצהיימר הוא הירידה הלא רצונית במשקל. הירידה הלא רצונית נובעת ממגוון רחב ביותר של גורמים כשבין היתר מדובר על הפגיעה בזיכרון שגורמת לחולים לשכוח לאכול, על הירידה במשקל שמקורה בחוסר יכולת לבשל ומלבד זאת באופן כללי תת תזונה הוא מצב שמופיע בשכיחות גבוהה יותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. באמצעות שימוש במערכת טל-וויט ניתן לשקול את המטופל מרחוק מבלי שיצטרך לעזוב את פתח ביתו וכך לבצע מעקב צמוד ביותר ואף יומיומי אחרי התנודות במשקל שלו.
 • טלדלת  (TeleDoor) – בעקבות הפגיעה במוחם של חולי האלצהיימר עלולים להיווצר שני מצבים מסוכנים. האחד הוא שהחולה ייצא לשוטט ברחובות ללא השגחה והשני הוא שיזדקק חלילה לעזרה רפואית דחופה מבלי שיהיה מסוגל לפתוח את הדלת. טלדלת היא מערכת ממוחשבת מתקדמת שמאפשרת לנעול או לפתוח את דלת ביתם של החולים מרחוק באמצעות תקשורת ישירה עם המוקד הרפואי.
 • לחצן מצוקה – אחד האלמנטים הבסיסיים ביותר עבור חולי אלצהיימר: מדובר על מערכת שמאפשרת יצירת קשר עם המוקד הרפואי ללא צורך בחיוג המספר אלא על ידי לחיצה על כפתור ייעודי בלבד.

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר