התמודדות עם הזיות בחולי אלצהיימר

הזיות עקב אלצהיימרמחלת האלצהיימר היא מחלה המאופיינת בתהליך פרוגרסיבי של הידרדרות תפקודית וקוגניטיבית שבמהלכה מופיעים תסמינים נוירו פסיכיאטריים הבאים לידי ביטוי בהפרעות במצב הרוח, בהתנהגות ובמצבים פסיכוטיים. למעשה כבר בתיאור הראשון של המחלה, שנכתב אי שם בשנת 1907, תיאר החוקר אלויס אלצהיימר אישה בת 51, שבמקביל להידרדרות הקוגניטיבית, סבלה מהזיות שמיעה וממחשבות שווא של קנאה.

ההפרעות הפסיכוטיות הנפוצות ביותר בדמנציה הן הזיות (הלוצינציות) ומחשבות שווא (דלוזיות). הפרעות אלו מהוות קושי ניכר ביותר למטפלים הצמודים של החולה ולבני המשפחה שלו, כשאין זה מן הנמנע שהקושי רב יותר מהקושי שחש המטופל עצמו. בין היתר ההפרעות הפסיכוטיות גורמות לשינויים קיצוניים מאוד בהתנהגות ופעמים רבות הן מהוות את הסיבה להכנסת החולה למוסד (מחלקה פסיכיאטרית או מחלקת תשושי נפש בבית אבות למשל).

שכיחות הפסיכוזות בקרב חולי אלצהיימר

בסקירה של חמישים וחמישה מחקרים אפידמיולוגיים, שכללו קרוב לעשרת אלפים חולי אלצהיימר, נמצא שמחשבות שווא או הזיות היו בשכיחות של 12.2-74.1 אחוז. ערכי השכיחות הגבוהים מתייחסים לסקרים שנערכו באוכלוסיות של חולים דמנטיים המאושפזים במחלקות לתשושי נפש בבתי אבות או במחלקות פסיכיאטריות והשכיחויות הנמוכות מתייחסות לחולים בקהילה.

מחשבות שווא נמצאו בשכיחות הנעה בין 9.3 אחוז ל-63 אחוז ואילו הזיות בשכיחות של 4-41 אחוז. יש לציין כי הזיות ראיה היו שכיחות יותר מהזיות שמיעה (חציון 18.7 אחוז לעומת חציון 9.2 אחוז בהתאמה). הפסיכוזה נמשכת בין מספר חודשים לשנתיים.

תוכן הדלוזיות

התוכן של מחשבות השווא הוא לרוב פשוט מאוד והנושאים הנפוצים הם מחשבות פרנואידיות על גניבה כשבדרך כלל מחשבות שווא על גניבה מופיעות בשלבים המוקדמים של המחלה.

כמו כן, ישנן מחשבות רבות הנובעות כתוצאה מבעיות זיהוי כמו לדוגמה "כולאים אותי", "הבית הזה הוא לא באמת הבית שלי", "אני רוצה ללכת הביתה" וכיוצא באלה. בנוסף לכך שכיחות גם מחשבות שווא על בגידה מצד בן הזוג, מחשבות שווא של גירוש מהבית ונישול ומחשבות שווא העוסקות בכך שהסובבים את החולה הם מתחזים.

מה הם הגורמים לפסיכוזות בחולי אלצהיימר?

נכון להיום ישנם שני הסברים מרכזיים העוסקים בגורמים לתכנים הפסיכוטיים ולעצם קיום הפסיכוזות בקרב חולי אלצהיימר להלן:

 • ההסבר הפתופיזיולוגי – מבחינה היסטורית ההפרעות בהתנהגות ובחשיבה המהוות את מנת חלקם של חולי אלצהיימר יוחסו לתהליך הניווני הכללי של מערכת העצבים המרכזית מבלי להתייחס לאזורים ספציפיים. עם זאת, כאשר הצליחו לאבחן ולאפיין תסמינים ספציפיים יותר כמו לדוגמה הזיות או מחשבות שווא, החלו לבדוק התאמה נוירו-אנטומית לתסמינים אלה. כיום ידוע כי ירידה בצפיפות החומר באזור ה- claustrum עשויה לגרום להפרעה בסנכרון של האספקט הקוגניטיבי עם התפיסה החושית וכך להוביל לדלוזיות וכן ידוע כי ישנה קורלציה בין אטרופיה של האזורים הפרונטו-פריאטלים לבין דלוזיות.
 • ההסבר הפסיכולוגי – לפי ההסבר הפסיכולוגי המחשבות שעוסקות בגניבה נובעות מכך שהחולה, שלא מודע למחלתו, מנסה לספק הסבר הגיוני להיעלמות חפציו האישיים. בדיוק באותו האופן, החולה שסובל מהפרעה בזיהוי, ינסה להסביר לעצמו את מצבו על ידי הנימוק שהוא למעשה לא נמצא בבית שלו.

אז כיצד ניתן לטפל בתופעות פסיכוטיות בחולי אלצהיימר?

 • תרופות אנטיפסיכוטיות קלאסיות נמצאו יעילות כטיפול בהזיות ומחשבות שווא בחולי אלצהיימר כמו לדוגמה הלופרידול במינון של 2-3 מ"ג ליום.
 • תרופות אטיפיות כמו לדוגמה ריספרידון ואולנזאפין נמצאו יעילות מאוד נגד מחשבות שווא פרנואידיות ונגד הזיות.
 • אם ההזיות ומחשבות השווא לא מפריעות לחולה במיוחד, ניתן לעכב את התחלת הטיפול ולסייע בהתמודדות על ידי הסחות דעת או שינוי אווירה.

 

אולי יעניין אותך גם:

דיור מוגן לא רק לבעלי תפקוד גבוה, גם לתשושי נפש וחולי אלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר