מחקר חדש בחן ממצאים חדשים בנוגע לכולסטרול ואלצהיימר

כולסטרולמחלת האלצהיימר היא מחלה ניוונית קשה, אשר גורמת לפגיעה מוחית שמובילה לפגיעה קוגניטיבית המתבטאת בבעיות זיכרון, חוסר התמצאות במרחב, איבוד תפקודי שפה והתדרדרות במצב הכללי.  זוהי מחלה נפוצה שלרוע המזל הטיפול בה לא מצליח להאריך את חייהם של החולים ולא גורם לשיפור משמעותי במצבם, חולי אלצהיימר רבים סובלים מהופעה הדרגתית של סימנים שונים ומהתדרדרות מתמשכת.

אי לכך, קיים עניין גדול מאוד בהבנת המחלה לעומק, בניסיון להבין את העומד מאחוריה ולמצוא טיפול שישפר את חייהם של חולים רבים.

למרות שמחלת האלצהיימר ידועה שנים רבות, הגורמים למחלה נשארו עלומים, ולאחרונה, חוקרים מ-vanderbilt University in Nashville Tennessee הצליחו להבין איך הכולסטרול גורם להתפתחות המחלה.

הפתופיזיולוגיה של מחלת האלצהיימר

מחלת האלצהיימר היא מחלה ניוונית, אשר גורמת לפגיעה הדרגתית ברקמת המוח ומונעת תקשורת תקינה בין חלקי המוח השונים.

הפגיעה הזו נוצרת על ידי שקיעת חומר בשם עמילואיד – חומר השוקע בין העצבים שבמוח וגורם להפרעות הקוגניטיביות המדוברות.

העמילואיד מונע את מעבר האות בין חלקי המוח השונים, מפריע לסנכרון ביניהם ולכן מוביל להופעת הסימנים המוכרים. מאחר והעמילואיד מונע את הקשר החשמלי בין חלקי המוח השונים, הוא הגורם הישיר להופעת סימני המחלה, והצטברותו ההדרגתית גורמת לכך שהמחלה נחשבת למחלה ניוונית – סימניה מופיעים בהדרגה עם קשר ישיר למידת הצטברות העמילואיד.

הקשר בין הכולסטרול למחלת האלצהיימר

במשך שנים רבות ידעה הקהילה הרפואית על הקשר בין כולסטרול לאלצהיימר, והעובדה שחולי אלצהיימר רבים סובלים גם מערכי כולסטרול גבוהים בדם היתה דבר ידוע ומוכר. עם זאת, לא היה ברור מהו המנגנון בו הכולסטרול גורם לפגיעה הניוונית במוח המובילה בסופו של דבר להתפתחות המחלה.

משקעי העמילואיד עניינו מאז ומתמיד את חוקרי המוח, אשר ניסו לאפיין אותו ולהבין את מקורו ואת התהליך הביולוגי המוביל להיווצרותו.

החוקרים מטנסי תיארו לראשונה חומר הנקרא APP (Amyloid Precursor protein), אשר לטענתם הוא המקור הראשוני ליצירת העמילואיד, וממנו החומר מיוצר ועושה דרכו אל רקמת המוח.

על פי החוקרים, שני אנזימים מעורבים בעיבוד החלבון APP – אנזים ראשון שיוצר חלבון שנקרא C99, אשר נחתך על ידי אנזים שני ליצירת עמילואיד-בטא – החומר השוקע במוח וגורם להופעת מחלת האלצהיימר.

המבנה הכימי של C99 והקשר לכולסטרול

אחד החלבונים שמובילים לייצור העמילואיד הוא כאמור C99, והחוקרים הופתעו לגלות שהחלבון המדובר מתחבר לכולסטרול, ובלעדיו לא יכול לעבור את העיבוד לעמילואיד. ככל הנראה, בזכות הקשירה לכולסטרול, החומר C99 מצליח לעשות דרכו אל המוח ושם לפגוע את האנזימים האחראים לחיתוכו וליצירת העמילואיד. במילים אחרות, לטענת החוקרים, הכולסטרול הוא בעצם "כרטיס הכניסה" של C99 למוח, והוא האחראי הישיר להגעתו לשם ולעיבודו לעמילואיד שגורם למחלת האלצהיימר.

גילוי זה יוצר תקווה רבה בקרב החוקרים והקהילה המדעית כולה, שכן פיתוח תרופה שתמנע את הקישור לכולסטרול או תפחית את אספקת הכולסטרול למוח תעזור למנוע את התקדמות המחלה.

אתגרים עתידיים בטיפול במחלת האלצהיימר

לאור התגלית החדשה, חוקרים רבים ברחבי העולם ינסו לפתח תרופות חדשות שיעזרו לחולי האלצהיימר. לדוגמא, תרופות ייעודיות להורדת כולסטרול ברקמת המוח יכולות למנוע את היווצרות המחלה. על התרופות האלה לחדור את שכבת המגן של המוח שנקראת BBB – Blood Brain Barrier שאחראית למנוע חדירת חומרים רבים למוח, ולאחר שתעשה זאת תצליח להפחית את כמות הכולסטרול במוח, למנוע את קישורו ל-C99 ובסופו של דבר תפחית את יצירת העמילואיד.

לדעת החוקרים, טיפול זה יכול לעזור בעיקר במידה וזיהוי המחלה יתבצע בשלב מוקדם או לפני הופעתה בכלל, ולכן קיים אינטרס גדול לפתח דרך לאבחן את האלצהיימר מוקדם יותר.

ראו גם:

הקשר בין תרופות להורדת כולסטרול ומחלת אלצהיימר

פיתוח חיסון למחלת אלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר