חיסון CAD106 נגד אלצהיימר

פיתוח חיסוןמחלת האלצהיימר היא מחלה חשוכת מרפא הגורמת לנזק מצטבר לתאי המוח ומובילה להופעת סימנים שונים כמו הפרעות בזיכרון, איבוד אוריינטציה וירידה חדה ביכולת הקוגניטיבית.מחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי קרולינסקה בשטוקהולם ופורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Lancet, הראה שחיסון מסוג CAD106 מביא להשפעות חיוביות על חולי אלצהיימר ומשפר את הפרוגנוזה של החולים.

מנגנון הפעולה של החיסון החדש

מבחינה פתולוגית, מחלת האלצהיימר מופיעה לאחר שחומר שנקרא עמילואיד מצטבר על תאי העצבים שבמוח ומוביל להופעת סימני המחלה השונים.

העמילואיד מצטבר עם השנים, ואין דרכים רבות להימנע מההצטברות המאסיבית המובילה להתפתחות מחלת האלצהיימר, אשר על פי ארגון הבריאות העולמי נחשבת למחלה המתפשטת בצורה המהירה ביותר.

במהלך פיתוח החיסון, ניסו למצוא דרך לתקוף את העמילואיד המצטבר ברקמת העצב ובכך להפחית את נוכחותו במוח, ואכן, לאחר מחקר ארוך שכלל ניסויים רבים מצאו החוקרים את החיסון המיוחל.

מהלך המחקר

כבר לפני 20 שנה פותח חיסון למחלת האלצהיימר, אך לרוע המזל חיסון זה כלל תופעות לוואי רבות ולכן הפסיקו להשתמש בו על בני אדם.

עם זאת, החוקרים לא התייאשו ופנו לדרכים יצירתיות יותר לפתח חיסון למחלה. המחקר החדש נחלק לשני שלבים עיקריים:

 • פיתוח חומר שמפעיל תגובה דלקתית במוח – בתחילה, ניסו החוקרים ליצור תגובה דלקתית ברקמת המוח המתווכת על ידי תאי T. כחלק מהתגובה הדלקתית, גם שכבת העמילואיד אשר הצטברה על רקמת תאי העצב נתקפה והחלה להיהרס. בשלב זה הראו החוקרים את יכולתם להביא לתגובה דלקתית נרחבת במוח שגורמת להרס חלקי של העמילואיד, אך עדיין מדובר בתגובה שאינה ממוקדת מספיק על מנת לאפשר טיפול יעיל.
 • מיקוד התגובה הדלקתית כנגד תאי העמילואיד בלבד – בשלב זה, החוקרים שינו את הרכב החיסון וגרמו לכך שיהיה ממוקד לתאי עמילואיד בטא. תוצאות השלב השני היו מרשימות במיוחד, כאשר 80% מהחולים פיתחו את הנוגדנים לעמילואיד והראו שיפור רב במצבם הכללי.

הפיכת החיסון למסחרי

למרות ההוכחות המרשימות, החיסון CAD106 עדיין לא נמצא בשימוש מסחרי, ודרוש מחקר בעל קנה מידה רחב על מנת לבדוק את יעילותו ואת תופעות הלוואי השונות.

על פי החוקרים, החיסון החדש מיועד לחולים בשלבים הראשונים של מחלת האלצהיימר, הסובלים ממחלה בחומרה בינונית עד קשה. בזכות הטיפול, התדרדרות המחלה צפויה להימנע ואיכות החיים של החולים תשתפר באופן מדהים.

ההערכות השונות מדברות על כך שהחיסון עשוי להפוך למסחרי תוך שנתיים, ובמידה ויצליח ייכנס לשימוש אצל חולי אלצהיימר רבים.

ראו גם:

מחקר ישראלי בחן חיסון אפשרי לאלצהיימר

מגוון הטיפולים במחלת אלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר