הקשר בין צמח האשווגנדה ואלצהיימר

צמחצמח האשווגנדה הוא צמח אשר מוכר מהרפואה ההודית ולפי מחקרים אחרונים נראה שיש לו סגולות לעצירת התקדמות מחלת האלצהיימר בדומה לצמחי מרפא אחרים.צמח האשווגנדה משמש לרוב להקלה על לחצים, מתחים, כאבי שרירים, מחלות עור שונות ועייפות. מלבד זאת, הוא בעל השפעה חיובית במחלות שונות כמו סוכרת, כיבי קיבה, מחלות מעיים וכמו כן גם אלצהיימר.

החומר הפעיל המשמש כטיפול במצבים השונים מופק מהשורש ומהפרי של הצמח, הנקרא גם ג'ינסנג אינדנאני או winter cherry.

יש להזהיר מפני השימוש בצמח האשווגנדה עבור נשים בהריון, אצלן השימוש בחומרים השונים המופקים מהצמח עלול לגרום להפלה.

כמו כן, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני תחילת השימוש בתרופות המופקות מהצמח בשל חשש לאינטרקציה עם תרופות והשפעות שליליות אחרות.

איך השימוש בצמח האשווגנדה עוזר לחולי אלצהיימר?

הצמח משמש למגוון על פי מחקר שנערך לאחרונה במרכז הלאומי לחקר המוח, צמח האשווגנדה גורם להאטת איבוד הזיכרון ושיפור היכולות התפקודיות והקוגניטיביות.

מחקר זה בוצע על עכברים המשמשים לחקר האלצהיימר, אשר הראו שיפור ניכר במצבם ואף חזרו לתפקוד תקין תוך זמן קצר. על פי החוקרים, ניתן היה לראות שיפור משמעותי במצבם הקוגניטיבי והתפקודי של העכברים תוך 20 ימים, כאשר תוך 30 ימים הם חזרו לנורמה.

מדובר בפריצת דרך בתחום הטיפול במחלה מכיוון שעד כה הטיפול הידוע באלצהיימר היה סימפטומטי בלבד, ולא ידוע על תרופות המרפאות את המחלה. יש לזכור שמדובר במחקר שנעשה בעכברים בלבד, והדרך להוכחה חותכת שצמח האשווגנדה עוזר גם לבני אדם ארוכה.

השפעות המוכחות של צמח האשווגנדה

צמח האשווגנדה משפר את מצבם של חולי האלצהיימר בשני היבטים משמעותיים:

 • הורדת כמות העמילואיד – החומר עמילואיד הוא פלאק אשר מתיישב על העצבים וגורם להרס ההולכה העצבית, וכתוצאה גורם לירידה ברמה הקוגניטיבית ולהתפתחות מחלת האלצהיימר. הורדת כמות העמילואיד המושגת על פי החוקרים על ידי שימוש בצמח האשווגנדה היא בעלת חשיבות עליונה להפסקת התדרדרות המצב אצל חולי אלצהיימר ואף הבאת שיפור בסימפטומים.
 • שיפור היכולת הקוגניטיבית – סגולה נוספת של צמח האשווגנדה אשר באה לידי ביטוי בטיפול במחלת האלצהיימר היא חיזוק ושיפור היכולת התפקודית, בדגש על היכולת הקוגניטיבית. הפגיעה הקוגניטיבית היא הביטוי המרכזי של מחלת האלצהיימר, ושיפור היכולת הקוגניטיבית הוא דבר חשוב ביותר על מנת להקל על סימני המחלה.

שילוב של טיפול משלים עם טיפולים אחרים

הטיפול הקונבנציונלי המקובל והמומלץ בחולי אלצהיימר הוא טיפול המערב תרופות שונות לעצירת התדרדרות המצב הקוגניטיבי וביצוע תרגילים שונים המאפשרים "לאמן" את המוח.

כאשר מדברים על שינוי אורח חיים, על חולי אלצהיימר לשמור על תזונה תקינה, לבצע הרבה פעילות גופנית ולדאוג לאזן את מחלות הרקע האחרות שלהם.

כמו כן, "אימון קוגניטיבי" כמו פתרון תשבצים, סודוקו ומפגשים חברתיים חיוני על מנת למנוע את התדררות המצב.

לצד הטיפול הקונבנציונלי אשר הוכח כעוזר למנוע את התדרדרות המצב, יש לשלב את הטיפול המשלים הכולל צמחי מרפא שונים כמו אשווגנדה.

יש לזכור שהשימוש בצמחי מרפא מומלץ כטיפול המתווסף לטיפול הקונבנציונלי, ועל כן אין לוותר על הטיפול הסטנדרטי.

בשורה התחתונה

צמח האשווגנדה הוא צמח מרפא בעל סגולות רפואיות במחלות רבות, ובעיקר באלצהיימר. לאור הצלחתו במחקרים שונים אשר בוצעו על עכברים, כדאי לשקול להשתמש בו כטיפול משלים לטיפול הקונבנציונלי במחלה.

כולנו תקווה שבשנים הקרובות יצליחו למצות ממנו את החומרים הפעילים, ולספק טיפול שישפר באופן מוכח את סימני המחלה.

ראו גם:

הקשר בין תזונה נכונה למחלת אלצהיימר

  קבלו יעוץ אובייקטיבי בחינם בנושא מעבר לדיור מוגן

  לייעוץ טלפוני חינם התקשרו

  077-7715476

  או מלאו את הפרטים:

  הרשמה מאובטחת. פרטיך נקלטים ליצירת קשר תוך כדי שמירה על פרטיותך.

  חייגו עכשיו צרו קשר